A 10 leggyakoribb hullámospapagáj-betegség

Helyes étrend és megfelelő gondozás mellett a hullámos papagáj 15-18 évig is elélhet. Emellett fontos, hogy a madarat egészségének megőrzése érdekében évente legalább egyszer mutassuk meg az állatorvosnak. Következzen a tíz leggyakoribb betegség, amely tollas kedvencünket sújthatja.

Madárbetegségek

1. Tumor
A leggyakoribb tumorfajták közé tartozik a zsírdaganat (lipoma), a heredaganat, a vese-, valamint mellékvese-daganat.

2. Golyva
A jódhiány a pajzsmirigy megnagyobbodásához vezethet, aminek egyik első jele a madár hangjának megváltozása.

3. Pszittakózis (papagájkór)
A Chlamydia psittaci nevű baktérium által okozott megbetegedés emberre is átterjedhet. Ezért fontos a madár rendszeres állatorvosi ellenőrzése, különösen, ha idős gazdával lakik egy fedél alatt, aki a betegséggel szemben esetleg már kevésbé ellenálló.

4. Atka
Az atka a madár fején és lábán pikkelyszerű elváltozást okoz, ami a lábon és csőrön apró lyukak megjelenését idézi elő. Az állapot tartós fennmaradása a csőr eldeformálódásához vezethet.

5. Májbetegség
Kialakulása leggyakrabban a papagáj nem megfelelő táplálása vezethető vissza, de más megbetegedések is okozhatják

6. Polyoma-vírus
Először mint madárfióka-betegséget írták le, a vírus ugyanis a fészket elhagyó fiókákat támadja meg és okozza pusztulásukat.

7. Papagájok csőr- és tollszindrómája
A szárny- és farktollak csökevényes kialakulásához vezet (gyakran polyomával társul). A betegségben szenvedő madarakat "fakúszóként" is emlegetik, mivel a megfelelő tollazat hiányában képtelenek a repülésre.

8. A csőr feletti viaszhártya megnagyobbodása
Az idősebb nostény hullámos papagájok hormonmuködésének zavarára utal.

9. Penészgomba
A gombás fertőzést az állatorvos gombaellenes szerekkel kezeli. A betegség krónikus súlycsökkenéshez vezet.

10. Protozoa-fertőzések
A protozoa-fertőzések leggyakoribb okozója a trichomonas és a giardia, és elsosorban a költő kolóniák egyedeit sújtja.

+1
Gyakran okozzák a madár pusztulását traumatikus balesetek vagy véletlen mérgezések is. Éppen ezért soha ne hagyjuk a papagájt felügyelet nélkül szabadon a lakásban, különösen akkor ne, ha más kisállatokat is tartunk, amelyek adott esetben megtámadhatják a madarat.

Betegségek

Tünet

Ok

Kezelés

Étvágytalan, egy helyben gubbaszt.

Csõr túlnövése, emésztõszervi megbetegedés ld. lent.

A túlnõtt csõrkáva szakszerû levágása.

Has süllyedt, összehúzódott, görnyedt tartás, altest vöröses, gyulladt, széklet rendellenes színû, vizenyõs. Étvágytalan.

Emésztõszervi megbetegedés

Egyenletes 28-35 oC-os melegben tartás, díszállat-kereskedésben kapható, ivóvízbe csepegtethetõ bélfertõtlenítõ. Lágyeleséget ne adjunk, helyette fürtös kölest.

Étvágytalan, hátrafelé irányuló erõlködõ mozgás, bágyadtság.

Székrekedés

Csöppentsünk csõrébe 1-2 csepp ricinust. Etessünk zöldséget, csírázott magvakat.

Csõrével tátog, fejét rázza, tüsszent, légzése nehéz, sípoló vagy hörgõ hangot ad.

Légcsõhurut, tüdõgyulladás

Egyenletes 30-35 oC-os melegben tartás, sós vizes beleheltetés (inhalálás) - a kalitka mellé tesszük a gõzölgõ vizet, kendõvel letakarjuk a kalitkával együtt.

Tollal nem fedett testrészeken a bõr korpázik, felpuhul, szürkésfehér pörkök jelennek meg.

Valamilyen parazita, leggyakrabban atka.

Beteg állat elkülönítése, állatorvos által felírt ecsetelõ.

Viszketés, vakaródzás, lesoványodás.

Atka

A kalitkát éjjelre fehér lepedõvel letakarjuk, reggelre az atkák vörös pontonként felismerhetõk. Állatorvos, kalitka fertõtlenítése.

 

Jobb volna egy állatorvos,de minden esetre a magjába tegyél mákot,az ivóvizébe Laktifermet és ne adj neki lágy eleséget.

SH-Ivermectin Light spot on 5 ml madaraknak

Adagolás:
Átlagos adagja: 0,4 mg/test tömeg kg.
1 csepp 0,008 mg ivermectint tartalmaz, tehát egy csepp SH-Ivermectin spot on 20 gramm élősúly kezelésére elegendő egyszeri alkalommal.
(egy átlagos hullámos papagáj súlya 40 gramm = 2 csepp).

http://www.equus.hu/shop/?p=productsMor ... adaraknak-

SH-Ivermectin spot on 10 ml madaraknak

Adagolás:
Átlagos adagja: 0,4 mg/test tömeg kg.
1 csepp 0,2 mg ivermectint tartalmaz, tehát egy csepp SH-Ivermectin spot on fél kilogramm élősúlyra számítva egyszeri alkalommal.

http://www.equus.hu/shop/?p=productsMor ... madaraknak

Mivel a két szer között 25szörös koncentráció-beli különbség van, szerintem ... hát mit is mondjak, szerintem kár volt megvenned. Gondolj bele. A hullámos papagáj adagja a használati szerint 2 csepp a lightból. Ha a nemlightból csak egyet is cseppentessz rá, az már olyan, mintha a másikból adtál volna 25 cseppet!

Mindazonáltal megértem, hogy megvetted, hiszen, ha nem volt más muszáj volt megvenned, nem nézhetted tovább az élősködőket a madaradon.

Én valami olyasmire gondolnék, hogy vízzel meg lehetne hígítani, pl 9 csepp vízhez 1 csepp ivermectin és ezzel az összes madaradat (hány van?) megkezeled, ugye ez valójában 25 csepp lenne a hatóanyagtartalom szerint. Állatorvosi konzultáció alapján én az atkák ellen 4-5 cseppet osztottam szét a madáron, a papíron előírt 2 csepp helyett. A 25 szerintem hosszú és rövid távon is mérgezést okozhat.

Sziasztok.

Sztem mindenki véleménye a kulcstartószerű atka űzőröl az h ez egy kalap madárkaki :)bocsesz a szóért de télleg nem ér semmit.Kb 1-2 hét a ható ideje akkor is elég gyenge.
Az ivermectint a nyakára kell cseppenteni. (legalább is én mindig oda szoktam)
az olaj amiről beszéltek paraffin olaj.a Szerintem a legközelebbi gyógyszertárban megkapjátok.Ezzel a csőrét kell bekenni.
És ha már itt tartunk nálam még nagyon jól bevált a piret mix nevű készítmény. kb 1000 Ft-ba kerül.nagyon sokáig elég és nagyon hatásos.( higgyétek el ,sajnos tapasztaltam)

Nem kell mindent elhinni amit a kereskedő mond... ;)Amit érdemes tudni erről a szerről, hogy 20x túladagolás esetén is csak egyensúly zavar lép fel. Ekkora túladagolást pedig csak belsőleg beadott (nem light-es) szerrel lehet elérni mondjuk 30-40 cseppel. Ennyit még készakarva is nehéz beletukmálni a szegény huliba. Ugyanakkor kanárinál ennek a fele is mérgezés tüneteket okozhat már.


A kistestű madaraknál azért ajánlott a "Light"-es verzió használata, mert így minden madárfaj (papagáj, pinty, kanári) esetében elkerülhető a véletlen túladagolás, hiszen könnyebb a kisebb koncentrációjú szert adagolni (2-3 csepp a madárra), viszont túladagoláshoz már szinte fürdetni kellene benne a madárkát).

"Célállat tolerancia vizsgálatokban a javasolt adag 10x túladagolásban sem okozott toxikus tüneteket. Ugyanakkor nagyfokú túladagolásával központi idegrendszeri tüneteket okozhat (remegés, kábultság, levertség)."

A nagyfokú túladagolás egy hullámos esetében szerintem legalább 30-50 cseppet jelentene (ismétlem: külsőleg történő adagoláskor). Ezt pedig véletlen nem lehet. Ennek ellenére a hulira 2-3 cseppnél többet nem kell (és felesleges is) csepegtetni a Light-ből és kb 1 csepp elegendő a normálból.

SH-Ivermectin spot on 10 ml


Endectocid antiparazitikum.

Összetétel:
Ivermectin: 10 mg
Vivőanyag ad: 1 ml spot on

Célállat:
Verseny-, posta-, díszgalambok, nagyobb testű díszmadarak.

Javallat:
Különböző külső (tolltetű, atka, kullancs) és belső paraziták (orsó-, hajszálféreg stb.) okozta fertőzések kezelésére, nevezetesen valamennyi, testfolyadékkal táplálkozó parazita faj elleni kezelésre.

DRH-Ivermectin 10 ml oldat

Ivermectin tartalmú készítmény. Csőrbe cseppentve a bélférgek közül az orsó- és hajszálférgek, ezen kívül a légcsőférgek és a légzsákatkák ellen hatásos. Bőrre cseppentve elsősorban a külső élősködőkre hat.

SH-Ivermectin 10 ml oldat

Ivermectin tartalmú készítmény. Csőrbe cseppentve a bélférgek közül az orsó- és hajszálférgek, ezen kívül a légcsőférgek és a légzsákatkák ellen hatásos. Bőrre cseppentve a külső élősködőkre hat.

http://galambdoktor.hu/index.php?r=31&c=63&l=hu

 

Vagy perubalzsammal, vagy parafin olajjal. Mindkettőt be tudod szerezni patikában. Nem nagy összeg. 10-20 ml elég egy jó darabig!

Ti hogyan adagoljátok a Laktiferm-et? A csomagoláson van ugyan adagolás tyúkoknak 10 l vízhez 3-5 gr de azzal nem sokra megyek mert 10 litert egy év alatt sem isznak meg. Ötlet?

A helyzet az, hogy az enyémre meg az van írva, hogy 1 l vízben 1 g. Nekem van 1 g-os mérőkanalam (ORLUX vitaminokhoz adnak) ami kb. 1/4 köbcenti. Ha kb. a késhegynyi is ennyi, akkor az inkább literbe való, mint félbe. Egyébként a víznek éppen hogy sárgás árnyalatúnak kell lenni akkor jó.

JAVALLAT:

hasmenések megelőzésére,
az egészséges bélműködés fenntartására,
stresszhatások kivédésére, antibiotikum adás után
a gyógyszerfelhasználás jelentős mérséklésére,
az elhullás csökkentésére.

ADAGOLÁS: 3-5 g / 10 liter ivóvízhez

TÁROLÁS: 2-8 C között

KISZERELÉS: 100 g-os zacskó



Laktiferm M (por).

A szárnyasok egészséges bélflóráját visszapótló és fenntartó probiotikum. Az emésztés és az erőnlét javítására szolgáló természetes hatóanyagú készítmény. A stabil bélflóra által csökkennek a stresszhatások és a gyógyszer felhasználás, valamint az emésztőrendszeri megbetegedések (elhalásos bélgyulladás, elhullás, stb.). Elkerülhetők a gyógyszerezések mellékhatásai, a gyógyszercsapda. Természetes anyag, magas hatóanyagszint.

Összetevők:
- Élő tejsavbaktériumok keveréke grammonként 1 x 10 a kilencediken CFU/gr

Beltartalom / kg:
- A-vitamin: 800.000 NE
- D3-vitamin :250.000 NE
- E-vitamin: 2.000 mg
- K3-vitamin: 200 mg
- B1-vitamin: 250 mg
- B2-vitamin: 750 mg
- B6-vitamin: 200 mg
- B12-vitamin: 2 mg
- Pantoten sav: 1.500 mg
- Niacin: 4.000 mg
- Folsav: 20 mg
- Biotin: 10 mg
vitaminok tiszta szőlőcukorban

Én egyébként a Purina termékeit használom, a Puridiárt és a Vitapur Fortét, 7-800 Ft 100 ml, és sokáig elég.

Láttam már sima megfázást, de a váladékot (ami pont a tüsszentés után figyelhető meg nagyon jól) direkete emiatt kérdeztem. Ha "száraz" a tüsszentése, akkor is más a helyzet és ha nedves akkor is...


Légcsőférgesség: "A madarak a nyakukat nyújtogatják, csőrüket nyitogatják a légszomj tüneteire emlékeztetnek. Időnként a fejüket rázzák, mintha ki akarnák rázni torkukból a férgeket."

Mivel ez a jellegzetes fejrázást nem említette és mivel a légcsőférgességnél hallható egy kis zörej is (erről sem számolt be), így én inkább megfázásra vagy atkára gyanakodnék. Ha az atkák okozta elváltozás szemmel nem látható, akkor marad a megfázás VAGY valami más, de induljunk ki a megfázásból.

Megfázás: "Felismerhető arról, hogy a madár tüsszent, tátog, és csőrét a kalitkához vagy az ülőrúdhoz feni, dörzsölgeti, a torkát vakargatja. Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal melegebb, huzatmentes helyre kell tenni a kalitkát."

Természetesen ha a kezelés rövid idő alatt semmi látható eredményt nem hoz, akkor marad az állatorvos (abból is olyan aki ért a madarakhoz, mert ha nem ért többet árthat mint amit használ). Ugyanígy ha az orrból tüsszögéskor (nem véletlen kérdeztem rá) váladék folyik, akkor szintén az állatorvos legyen az első.

A madarad rühös. Vagy rühes. (Nem tom hogy nyelvtanilag melyik a helyes, mindenesetre valaki ezt mondja, valaki meg azt.....)

Megijedni abszolút nem kell tőle, mindössze annyi a teendő hogy ráérős idődben (persze a madár jobban "szeretné" ha ez minél előbb megtörténne) szépen besétálsz egy gyógyszertárba, ahol kérsz perubalzsamot vagy parafin olajat, esetleg vazelint. Rajtad múlik hogy neked melyik a legszimpatikusabb, én anno ilyen célra perubalzsamot szoktam alkalmazni. Nem kell nagy mennyiség, egy pici tégelyben simán elég nem 1, hanem 101 madárra. Miután hazamész, fogsz egy fültisztító pálcikát, és kicsit belemártod a perubalzsamba, majd a madarat (ja, elfelejtettem, őt közben meg kell fogni) egyik kezedben tartva a másik kezedben lévő fültisztító pálcikával bekened a csőrét. Mehet egy kevés a viaszhártyára is, csak az orrlyukakra figyelj, hogy azért meg ne fulladjon. Lekezelheted a lábait is, mert előrehaladott állapotban a lábak bőrén is megjelenhetnek ezek a dögök (rüh atkák). (A te madaradon amúgy nem beszélhetünk előrehaladott állapotról, ez még éppen csak kezdődő dolog.) Az ülőbotoknak viszont kuka! Attól nem kell megijedned hogy a csőr környéki tollakat összekened a cuccal, ártani semmiképpen nem ártasz vele ha oda is jut. A kezelést követően a madarad kb 1 hétig, de ha kicsit sok perubalzsamot vittél fel rá akkor akár 2 hétig is elég ocsmányul fog kinézni, de ne félj, a knemidocoptesek az alatt az idő alatt ki fognak purcanni, és a madarad meg szépen letisztul a ráragadt perubalzsamtól.
Mindenesetre azokat a cuccokat, amit belsőleg kell adagolni felejtsd el, többet ártasz vele, mint amit használsz. Ezt helyileg kell kezelni, és a leírt módon kezelve 1-2 hét alatt olyan lesz a csőre mint új korában.

Szia, Sol!

A gyári odút nem azért gyártják akkorára, mert annyi anyag maradt, hanem mert az vált be a gyakorlatban. :-)A madarak költéshez a minél kisebbet keresik, abban sokkal inkább biztonságban érzik magukat, és hidegben is könnyebb bemelegíteni. Szerintem ragaszkodj a 15x15x20 cm-es mérethez, 4,5-5 cm-es bebújónyílással, alá 15 cm-es ülőrúddal.

Ja, a vitamint elfelejtettem: ha változatosan táplálod őket, ami most tavasszal már könnyű lesz, akkor kiegészítés nem szükséges. A csíráztatott mag tulajdonképpen multivitamin, én a felét akkor adom, mikor épp csak megpattan a maghéj, másik felét 2 nap múlva, mikor kicsi zöld csíra van már rajta.

Ha mégis vitaminozni akarsz, akkor a Jolovitot ajánlom (takarmányboltban, állateledel boltban szokott lenni), ebből havonta egy hétig kell adni a vízbe. Jók a Purina takarmánykiegészítők is, és nem drágák.

sványi anyagról annyit, hogy van elöttük 3 féle csőrkoptató.

- Szépia - Hozzá sem nyúlnak, ezért vettem másikat.
- cserép tálkás ásványi anyagos csőrkoptató, azt szokták eszegetni (nemtom a nevét)
- 200 Ft- os kis gyümölcsös ásványkocka (árából ítélve csőrkoptatásra jó csak)- szintén nem eszik.

Orlux vitamint kapnak. A "Ferti-vit" -et, ezt ajánlották. Ez szaporodás serkentő vitamin, tartalmában teljesen megegyezik az Opti-breed-del, lecsekkoltam, mindössze az E vitamin tartalma magasabb (az Opti breed való tollképzésre ...stb.-érdemes megnézni az összetételét). ezek azért szerintem mind jó termékek. Mikor a Doki megvizsgálta vagy 3 hónapja, semmi élősködője nincs azt mondta. Bár lehet, hogy csak én aggódom túl, tavasz van stb... de nekem soknak tűnik úgy, hogy most váltott intenzíven tollakat.

Szia!

Két lábon csak a beteg madár pihen, úgyhogy a félláb oké.
Nem az óraállítás miatt fáradt? Nem vedlik? Egy langyos fürdő nem ártana.
Egyébként a szemét lenne érdemes figyelned, ha beteg, akkor kicsit húzott, citrom alakú a szemecskéje, ha rendben, akkor szép kerek, élénk.
Esetleg egy fotót tudsz feltenni?

Kérdezném mit gondoltok a BioKill ről. Lehet használni a madaraknál?

Összetétel: 0,25% permetrin

Szóval szinte ugyanaz mint a PiretMIX vagy az Insectid esetében. (A PiretMIX esetében van egy második összetevő is benne, valamivel jobb a hatásfoka talán emiatt).

Szóval vannak vitaminok ÉS vannak gyógyszerek. A kettő nem ugyanaz. A vitaminok (+ ásványi anyagok) az egészség és a fejlődés szempontjából nélkülözhetetlenek. Azonban vigyázni kell az adagolásukkal, mert ha kevés vitamin jut a madár szervezetébe, akkor vitamin hiány (hipovitaminózis), ha túl sok akkor meg vitamin túladagolás (hipervitaminózis) lép fel. A madaraknak különböző életciklusuk során eltérő mennyiségű vitamin és ásványi anyagra van szükségük. Helyes (változatos) táplálással a mesterséges vitaminbevitelt szinte el is lehet hagyni, de persze még így sem haszontalan bizonyos szituációkban.

Betegség, fiókanevelés, költés... ezek mind olyan helyzetek amikor a madár vitamin és ásványi anyag igénye megnő. Ezeket célszerűen különféle vitaminkészítményekkel lehet kielégíteni. Szerencsére manapság sokféle és igen jó minőségű vitamin kapható. Ezek nem olcsók! Ha a boltból 200-300 Ft körüli "löttyöt" veszel, az szinte majdnem biztos hogy semmire sem jó vagy esetleg többet ártasz vele mint használsz.

Bevált vitaminkészítmények, illetve ásványi kiegészítők (a teljesség igénye nélkül):

Hemavit Gold -család. Ezek különféle szituációkban használatos vitamin készítmények. pl: Hemavit Gold Vital (általános célú erősítő vitamin), Hemavit Gold Nest (szaporodást serkentő), Hamavit Gold feder (tollképzéshez, vedléshez).

KORMIVIN ZVT+REPTIL (Elég összetett vitamin és ásványi kiegészítő ennek megfelelően meglehetősen drága)

Calcium Columba (Könnyen és jól felszívódó kalcium forrás, amit a vízhez kell adagolni = garantáltan célba ér).

Az almaecet adagolását nyugodtan folytathatod, de ne adj egyszerre almaecetet és más kiegészítőt vagy gyógyszert, mert befolyásolja a felszívódásukat. A vitaminok adagolása közti időben (mivel azokat kúra szerűen kell alkalmazni) nyugodtan adhatod az almaecetet. Az összes vitamin és étrendkiegészítő készítményhez mellékelnek adagolási útmutatót, ezt most nem írom le, mert más és más mindegyiknél.

Olyan kérdésem lenne hogy a Calcium Columba kalciumkiegészítő - t és a hemavit Gold B Line SPECIÁLIS VITAMINKÉSZÍTMÉNY -t lehet -e egyszerre használni vagy külön külön kell vele kurálni a hulikat ?

Bocsi ha butaságot kérdeztem .

Nem kérdeztél "butaságot". Különben is, kérdezni sosem szégyen. :)Szóval, mivel a két készítmény tartalmilag nincs "átfedésben", nincsenek benne azonos alkotóelemek, így akár együtt is adhatóak.

Inkább direkte ásványi keveréket. Pl. Calcium Columba vagy valami Gritt féleséget.

Vitaminok, ásványi kiegészítők... szépia minden mennyiségben, de ez gyakorta nem elég, így a tojásrakás időszakára Calcium Columba-t érdemes még a vizükbe adagolni és vitaminnak a hemavit Gold Nest-et adjad. Vannak ennél jobb és drágább vitaminok is, de szerintem ez az ár/érték/minőség arányban nagyon jó.

Ember. Meg gyógynövény szaküzletek.

"Balsamum peruvianum perubalzsam (Myroxylon balsamum var. pereirae) Ph.Hg.VII., Ph.Eu szabad forgalmú;
A perubalzsam sűrű barnás fekete vagy vöröses barna, vanilia illatú folyadék."

Amit nem írnak róla, hogy eléggé sokan allergiások valamely összetevőjére. Szerencsére nem csak az emberek, hanem az atkák is. :lol:

Nem, nem... :)Az almaecetben pont az almaecet a lényeg. Azért jó, mert kipucolja a bélését a madárnak. Egyrészt maga az ecetes, savanyú közeg nem kedvező a baciknak, másrészt magában az almaecetben található anyagoknak van igen jótékony hatása. Adhatod mint egyszeri kúrát vagy akár folyamatosan minden nap (kivéve ha vitamint vagy gyógyszert teszel a vízbe, mert befolyásolja a felszívódásukat, így akkor nem célszerű adni).


5%-os almaecetből 2 dl vízhet 0.5 -1 ml -t adj. Ezt akár egész sűrűn is adhatod (heti 2-3 alkalommal).

Egyszeri alkalommal 2 dl vízhez 3 ml -t (ha 10% -os az almaecet, akkor természetesen csak fele ennyit). Az ezt követő napon pedig mehet a probiotikum.

Amire még érdemes odafigyelni, hogy lehetőleg kevés almaecetet adj akkor amikor a madaraknak amúgy is magasabb a kalcium igénye, mert az almaecet rontja annak a felszívódását.. (pl tojásrakás idején kifejezetten nem jó ötlet almaecetet adni).

Próbáltad már a Citrex nevű új szerrel? Marcsi madarát, aki krónikusan fostos volt pár nap alatt rendbe hozta.

- a hullámos élőhelyén is oduban költ, azt szükség esetén ösztönösen bővíti/takarítja a sok évtizede kalitkában nevelt egyedeknél is megmarad ez az ösztön, ezért nem hagyják az oduban a számukra felesleges kacatokat !!

- élőhelyén az odujuk kicsi, páradús és meleg, nincs szüksége a fészekanyagra tehát ösztönösen ezért hordja ki a forgácsot/fürészport az általunk adott művi odukból, viszont ez az odú sokkal vékonyabb falú mint egy élő fában lévő fészkelőhely, ezért nekünk kell azt úgy kialakítani, hogy az megfeleljen a számukra és biztosítsa a természetes odú

hármas követelményét:

- legyen legalább 7 fiókának elegendő belső tere, valamint zárt kivitelezésű minimum 51 mm.-es bebújó nyílással. Az alja pedig homorú, hogy ne guruljanak szét a tojások.

- legyen melegtartó és páradús,

- legyen rejtett, hogy ne zavarja semmi és senki !!! a párt a kotlásban...majd a nevelésben, (kivéve az etetést, legfeljebb a napi 1 fészekkontrolt )

mindezeket azért tudjuk, hogy nem biztosítja a rétegelt lemezből készűlt odu eggyike sem.

Érdemes lenne kitárgyalni, hogy ki mit változtatna az odun, hogy elérje a fenti kritériumok megközelítését ?

Az évek alatt nálam is sokféle odú volt! Az elsők mérete túl kicsi volt! Aztán változtattam a méreteken... A megfelelő méret kb 17x20-as alapterületű és 20cm magas, minimálisan el lehet térni ettől a mérettől, de csak növelni lehet! A bebújó nyílás pedig 4.5 - 5 cm(normál hullámosoknak)! A fektetett odúk jobbak.Tapasztalatom, hogy először mindig a legkisebb odút foglalják el, vagy a szűkebb röpnyílással rendelkezőt! Aztán mérlegelik, hogy az ő szemszögükből nézve melyik odú van "védett" helyen, az lesz a domináns páré és így tovább! Az odúkat fűrészporral töltöm fel, kb 2-3 cm vastagon. Sajnos csak egyetlen egy odúm alján van a Lajos-bá által említett lencse szerű mélyedés ki alakítva- Ez az odú hozta eddig legtöbb fiókát a négy éves megléte alatt!

Majdnem minden odúm párásodott belülről, oly mértékeben, hogy már cseppek voltak az odú belső felén. Ez veszélyes lehet gombás fertőzések miatt és hűvösebb időben, ha fiókákra csepeg a "víz" az megfázást, majd elhullást okozhat! Erre ez a megoldás, hogy az ilyen odúkat minden oldalon a tetejétől számolva kb 2-3 cm-re oldalankét 2-4db 12 mm-es furattal láttam el. Így jól szellőzővé váltak az odúk, nem vizesek.

A hullámosok minden másnap raknak le egy tojást! A fészekalj kb 4-8 tojásból áll! 19-21 napi kotlás után lehet várni a fiókák kikelését!

Amit leírok lehet, hogy nem követendő példa, de én így csinálom:

Szóval Február közepétől kezdem el etetni a főtt tojást a madarakkal. Finoman növelve az adag adásának sűrűségét, heti egy napról, heti 4-5 napra. Tojásrakás alatt is! Majd mikor kezdenek kelni a fiókák, akkor már napi kétszer (reggel kora este). Ahogy igény van, úgy kapnak több kaját, de "csak" napi kétszer! Október végén szoktam abba hagyni a főtt tojás etetését, mert ekkora nőnek fel a az utolsó költésből származó fiókák! Ez alatt az idő alatt minden nap kapnak főtt tojást (reszelt vagy vágott sárga répával együtt, de nem össze keverve).
Lehet, hogy eddig szerencsém volt, hogy nem volt túlpörgött madaram... Mivel kolóniában tartom a madaraimat, így nincs lehetőségem páronként külön adagolni a kaját és egyéb dolgokat! Azt aláírom, hogy a páronkénti külön tartás célravezetőbb (lehet)!

rigóbaba!
A zöld eleség adásával kapcsolatban, csak annyit, hogy ha madaraid nincsenek hozzá szokva, akkor egyszerre csak keveset adj nekik! Ne rögtön egy marékkal 2 madárnak...

Az enrobioflox általában lefog mindent, én nem nagyon használom már mert nagyon sok törzs rezisztensé vált a hatóanyagára( enrobiofloxacin), egyébként Karyflox néven is kapható.

A trisulmix főként légúti megbetegedésekre használható főként hemophilus náthára hatékony, de használják mindenre.
Ha valaki kokcit vél felfedezni arra nyugodt szívvel tudom ajánlani a baycoxot az biztos, hogy kisöpri.

Ha a túl rövid ideig vagy túl alacsony adagban kezeled, akadhat néhány baktérium ami túléli. Utána ezek fognak elszaporodni, és már kevésbé lesznek érzékenyek.


Van persze egyéb utakon (mutáció, plazmidok stb) kialakuló rezisztencia is. És bizonyos baktériumok bizonyos antibiotikumokra eleve rezisztensek.

Az adagolás hossza a kórokozótól függ. Van amire tényleg sokáig kell adni.

A túl alacsony adagra jó példa a hullámos papagáj. Nagyon bírja a szomjazást. Nyugodtan kibírja egy hétig víz nélkül, és ha belekeversz valamit a vízbe, lehet, hogy alig issza meg, vagy egy-két napig nem is iszik. Akkor nem jut be elegendő hatóanyag.

A rezisztencia ellen legjobb, ha csak szükséges esetben kezeljük őket, lehetőleg diagnózis birtokában (legmegfelelőbb antibiotikummal, dózisban, és ideig).

És a legfontosabb: semmilyen gyógykezelés nem helyettesíti a megfelelő tartási körülményeket, takarmányt és higiéniát.

francia-vedlés: főként a hullámos papagájnál előforduló, a korábbi felfogások szerint anyagcserezavar következtében, a legújabb vizsgálatok tanúságai szerint egy Polyoma vírus ártalma miatt előálló kopaszság.

A fiókák még a kirepülés előtt elhullatják az evező- és a kormánytollaikat.
A betegséget Franciaországban írták le, innen a neve. Kezdetben feltételezték, hogy a rokontenyésztés miatt előálló degeneráció.
Ennek ellentmond, hogy a fiókák egy részénél később kiegészül a tollazat, mások soha nem jön rendbe.
A begytartalom-vizsgálatok során bebizonyosodott, hogy a fiatalokat etető szülők begyteje nem tartalmazza a szükséges fehérjéket.
Tehát valószínűleg kettős ok van: egy anyagcsere jellegű és egy vírus-eredetű.
Tény: az ilyen fiatalokat nevelő tenyészpárt, a mai ismereteink szerint ajánlott kiselejtezni.

Én jolovitot adok a vizükbe.

Ez álltalános vitamin.
Minden madaramnak adok. :wink:

Nálunk 2dl 650.- és sokáig elég.
Bár a nagyját a fürjek kapják.

Kirepüléstől számolva 10 nap elég szokott lenni, ahhoz, hogy önállóvá váljanak. Az idősebbek megetetik kisebb testvérüket, leválasztás után is pár napig/hétig....

Az ideális rácstávolság 1,5 cm. De szerintem nem jön ki a 2,3-ason sem...

Ebben biza van valami. Ha a feje kifér akkor kipréseli magát, arra is jó esély van. :)Szóval szerintem maximum 2 cm, de inkább kevesebb legyen mint több.

Netről tudsz rendelni, énis onnan rendeltem, nutribird kézzelnevelőt. Amúgy miért nem a szülők etetik?? Annál jobb nincs... otthoni táppal én nem kísérleteznék, mert nem úgy fejlődnek tőle szerintem a fiókák. A szülő a mag mellé begytejjel is eteti, amiben nagyon sok vitamin van. Hasonlót tartalmaz a gyári táp. Mielőbb szerezz be kézzelnevelő tápot, ha nem megoldható, hogy a szülők neveljék.

A toll-kihullás

kopasz foltokat eredményezhet. Okai lehetnek paraziták, vitaminhiány, vagy hormonbetegség. Kezelése állatorvos által történjen, aki majd megállapítja, hogy mi okozza.

A tolltüsző-ciszta

a szárnyakon, a begy és a has tollazatában jelentkezik. A tollak tövénél daganatszerű puha tapintású kinövések keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennük kásás masszában, szabálytalanul kifejlődött tollkezdeményeket találunk. A lényege az, hogy a beteg madár bőre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemény nem tud rajta áttörni. Kezelése állatorvosi feladat.


Madaraink lehetséges tollbetegségei

A frissen beszerzett madarak tollazata elszomorító állapotban lehet, ez azonban a vedlések során rendbe jön.

Ha a madár tollazata annyira rossz állapotban van, hogy repülni sem tud, akkor ne rakjuk a többi közé, mert azok bántalmazhatják a menekülésre képtelen madarat. Később, mikor már szelíd, nagyon fog örülni annak, ha egy kicsit sétálhat a kalitkán kívül.

A madár folyamatosan ápolja tollazatát. Ezt a legtöbb fajnál a fartőmirigy faggyús váladékával teszik, mely részben vízhatlanná teszi a tollazatot, részben pedig a tollazat állagát javítja. Azoknál a fajoknál ahol ez hiányzik, ott jól fejlett púdertollak (pl kakaduk, amazonok, aratinga fajok) veszik át a mirigy szerepét. Hatásfokukról magunk is meggyőződhetünk, ha ilyen madarakat tartunk: a lakásban jóval többet kell törölgetni, mint előtte.

A madarak vedlése
normális állapot. A nagy papagájok lényegében állandóan vedlenek, folyamatosan cserélődnek tollaik, míg a kisebbek inkább időszakonként vetik le régi tollruhájukat. A lakásban tartott madaraknál viszont inkább a folyamatos vedlés szokott előfordulni.

A francia vedlés
onnan kapta a nevét, hogy először Franciaországban észlelték. Elsősorban hullámos papagájokon szokott előfordulni, de észlelték már más fajokon is. A fiókák a kirepülés előtt kihullajtják a nagy evező és kormánytollaik nagy részét, valamint a néha a kisebb tollaik egy részét is. Az így röpképtelenné vált fiókák a földön rohangálnak. A következő tollváltásnál a tollak többnyire kinőnek és semmi nem mutatja, hogy a madár francia vedlésen esett ált. Úgy tűnik, hogy a hiba a szülőkben keresendő, mégpedig abban, amivel a szülők az első két hétben etetik a fiókákat. Ezt kísérlettel sikerült is igazolni: A francia vedlés a teljes fészekaljon szokott jelentkezni. A fészekaljból kiszedett, más szülők által felnevelt fiókákon nem mutatkozott a vedlés, míg az eredeti szülőknél maradt fiókák mind rendellenes tollazattal hagyták el a fészket.


A toll-kihullás
kopasz foltokat eredményezhet. Okai lehetnek paraziták, vitaminhiány, vagy hormonbetegség. Kezelése állatorvos által történjen, aki majd megállapítja, hogy mi okozza.

A tolltüsző-ciszta
a szárnyakon, a begy és a has tollazatában jelentkezik. A tollak tövénél daganatszerű puha tapintású kinövések keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennük kásás masszában, szabálytalanul kifejlődött tollkezdeményeket találunk. A lényege az, hogy a beteg madár bőre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemény nem tud rajta áttörni. Kezelése állatorvosi feladat.

Toll-evés
A madár az elhullajtott tollvégeket rágcsálja. Nem betegség, inkább jelzés, hogy a madár kevés fehérjét kap.

Toll-tépdesés
Csak fogságban tartott madaraknál fordul elő. A madár többnyire unalmában kezdi el tépkedni a tollait. Azokon a helyeket jelentkezik, melyekhez csőrével hozzáfér: nyak, begy, has, comb, farcsík, szárny és farktollak. Ha a madár fején a tollak épek, akkor valószínűleg tolltépésről van szó. Kezelése: változtassunk a madár tartási körülményein, próbáljuk kideríteni, hogy mi okozza. Egy kis kényeztetést szívesen vesznek. Használhatunk aloékeserűt is a tollazatra hintve, ez ugyanis annyira keserű, hogy a madárnak valószínűleg elmegy a kedve a tépdeséstől, de lehet, hogy a tollászkodástól is.

Forrás:
Dr. Romhányi Attila: A föld papagájai

Szia Imi!

Elméletileg az odúk felhelyezése előtt egy hónappal kezdd el adni nekik a lágy kaját fokozatosan emelve az adagot, a végén reggel és estefelé adva. Ezután ha felteszed az odúkat pár napon belül elvileg minden pár egyszerre kezdi meg a költést. A helyedtől függően döntsd el, hogy mikorra akarod időzíteni a kelést. Én eddig úgy csináltam, hogy a fiókák május elején kezdjenek kelni, de idén megpróbálom hamarabbra időzíteni, mert eddig féltettem őket a kihűléstől, de most decemberben is repültek ki fiókáim minden gond nélkül, úgyhogy már nem is féltem őket annyira :lol:. A tojóim nekem is be vannak pörögve most is, szerintem összeszorított popóval repkednek,, hogy ki ne essen belőlük a tojás. Ha felraknám most az odúkat,nekiállnának tojni mindenféle alapozás nélkül is :eye:. Szerintem én majd február közepe körül kezdem velük a lágy kaját , márciusban odú fel, és így kb áprilisban kelnek majd az első kölykök. Ez a terv :D.

Azt ugye tudod, hogy a Lactiferm M+C az probiotikumot tartalmaz. Attól meg igen gyorsan megromlik a víz. Nagy melegben akár néhány óra alatt is. Szóval ha a vízhez kevered, akkor ne hagyd ott nekik túl hosszú ideig. Ahogy Frici is írta a lágyeleségbe keverve gyorsabban elfogy, kevésbé lesz ideje megromlani.

Oduméret

Leveléből sajnos nem derül ki, hogy a madárkái mennyi idősek. Ugyanis ez volna döntő a fészkelés engedélyezéséhez: egyéves kor alatt semmiképp sem ajánlott, mert a tojócskának esetleg nincs még elég ereje megtojni a tojásait, és ha elakad benne, abba bele is pusztulhat. A biztonság kedvéért inkább még az egy évre is rá kéne tenni egy-két hónapot… Az, hogy a madárka ivarérett, nem jelenti feltétlenül, hogy már a tojásrakásra, fiókanevelésre is alkalmas. Másfelől túl sokáig halogatni sem jó a dolgot: másfél-kétéves korukig mindenképpen túl kéne esni az első fészkelésen, mert később meg már esetleg épp az okoz gondot, hogy idősek az első próbálkozáshoz. A hímnél ez majdnem mindegy (legalábbis a saját egészsége szempontjából): ha baj lesz, az a tojónál fog jelentkezni. Ha tehát a tojócskája elmúlt egyéves, újévre vagy Valentin-napra megajándékozhatja a párocskát egy csinos kis odúval. (Előbb úgyis rendezkedés, takarítás, készülődés lesz hetekig – majd csak utána jönnek a tojások.)

Az odú beszerzése sajnos egyáltalán nem egyszerű feladat. Elvileg 18x18 cm-es alapú, 20-25 cm magas fadoboz (furnér) felelne meg a madárkáknak, amelyen 4-5 cm-es átmérőjű bemeneti nyílás van, alatta 1-2 cm-rel pedig akkora lyuk, amibe bele lehet szorítani egy kábé ujjnyi vastag faágat, ülőkének. Már most megmondom, hogy ilyet sehol nem fog találni az állatos boltokban.

Ne higgyen semmilyen feliratnak vagy boltosnak: a hullámosok számára árult odúcskák borzasztóan kicsik, nagyon sok közülük teljesen alkalmatlan. Szerencsére viszont többféle van forgalomban, így érdemes sok helyen keresni, mert van rá remény, hogy a hatodik vagy tizedik üzletben talál majd olyat, ami legalább KÖZELÍTŐLEG megfelel a méretbeli előírásoknak. (Az OBI általában viszonylag elfogadható odúkat árul – ha éppen van nekik.) Mivel a nimfák odújából ugyanúgy kispórolják az anyagot, mint a hullámosokéból, érdemes megnézegetni a nimfa odúkat is. Nagyon könnyen meglehet, hogy azok között hamarabb talál alkalmas méretet.

A méret még nem minden: ellenőrizze, hogy az odúcska belső, összetartó léceiből nem állnak-e ki a szögek hegyes végei. Húzza végig az ujját minden lécnek mindkét szabad oldalán – és ha megszúrta valami, képzelje el, mit szól majd ehhez a csöpp kis madárfióka, a gyönge bőrével! (A pincurkák ugyanis imádnak a sarkokban a falhoz bújni.) Arra is ügyeljen, hogy LEGYEN lyuk az ülőbot számára a bemeneti nyílás alatt – mert én láttam már olyan odút, amiről ezt lespórolták. A pici kis rudat (ha egyáltalán adnak hozzá), azonnal felejtse el: otthon első dolga legyen valamilyen gyümölcs vagy fűzfa ágból olyan hosszú ülőkét vágni, hogy az odú belsejébe is legalább tíz centis darab jusson, kívül pedig feküdjön rá szépen a kalitka legközelebbi botjára. (Ehhez a külső bothoz természetesen rögzíteni kell, hogy stabilan álljon.) Az ülőke úgy tíz centire legyen az odú fenekétől: erre is nagyon figyeljen az üzletben!

Az általam eddig látott valamennyi odúnak életveszélyes a felfüggesztése: eszébe ne jusson úgy föltenni a kalitkára a leendő madárbölcsődét, hogy azok a házilag meghajlított, kézzel kivehető (!!!), ócska kis szögek tartják, amivel a boltban megvette! Ha vannak ezermester hajlamai (valakinek a családban), bizonyára talál jobb megoldást – ha nincsenek, keressen meg kommenttel a blogban, és szívesen adok tanácsokat. (Csak rá kell kattintania a blogom nevére, a nevem mellett, és máris megtalált.)

Hogy hány fiókára számíthat? Én nem így tenném fel a kérdést. Hat-nyolc TOJÁSRA számíthat: hogy ezekből mennyi lesz fias és mennyi meddő, az majd elválik. Mindenesetre azt javasolnám, hogy a negyedik kikelt fióka után a többi tojást vegye el a madárkáktól. Bőven elég a szülőknek négy gyerkőcöt fölnevelni – pláne első nekifutásra! Ne ELŐRE vegye ki a tojásokat (hisz nem tudhatja, melyikből lesz fióka és melyikből nem), hanem csak akkor, amikor négy fiacska már szerencsésen kibújt és él.

Fészkelés előtt (és később is, a fiókanevelés során) a szülőket ajánlatos naponta kényeztetni tojásos lágy eleséggel : amikor már fiókákat etetnek, akkor naponta többször is. A tojást mindig frissen kell főzni, és legalább harminc percig forralni. Már a készülődés idején is legyen előttük többféle meszes csőrkoptató és szépia – de csakis natúr (vagy kagylós), még véletlenül sem színezett vagy ízesített ! Fészkelés idején a tojócskának sok vízre van szüksége: nagyon figyeljen arra, hogy eleget igyon!

Készüljön fel rá, hogy a fészkelés, kotlás, fiókanevelés idején nemigen lesz módja kalitkát takarítani: ilyenkor a nyugalom mindennél fontosabb. Mielőtt fölteszi az odút, alaposan takarítsa ki, zuhanyozza le a ketrecet – és törődjön bele, hogy legközelebb esetleg csak hónapok múlva lesz rá módja. Épp ezért a berendezést úgy kell átalakítani, hogy a napi takarítást a lehető legkevesebb mozgatással, legkevesebb benyúlkálással tudja majd elvégezni. Koszban nem élhetnek a madárkák, de zavarni csak nagyon ritkán és óvatosan szabad őket a fészkeléskor.

A tojáskáknak elvileg kétnaponta kell érkezniük, de azért a madarának higgyen, ne a szakirodalomnak: előfordul, hogy a tojócska egy-egy napot pihen két tojás között, és a következő nem a második, hanem a harmadik napra érkezik meg. Amíg a madáron nem lát riasztó tüneteket, nem kell megijednie emiatt. Ha viszont azt észleli, hogy a madara erőlködik, láthatóan szenved, gubbaszt, mert nem tudja megtojni a következő gyerkőcét, 

 

Tenyészpárok elhelyezésénél mindig figyelembe kell venni a madarak méretét. Akkor biztosítunk megfelelő helyet madarainknak, ha azok tudják használni szárnyaikat, van elég hely a repüléshez, ill. a röpdének van nyitott és zárt része. Pl. egy pár amazon méretű madárnak minimum 80X200 cm-es, 200cm-es magassággal rendelkező zárt, lehetőleg tégla épületet kell biztosítani, amihez csatlakozik egy ugyanilyen szélességű és magasságú röpde. Ez lehetőleg 3m hosszú legyen. Az igazán megfelelő az 5-10m-es volna, de erre természetesen kevés helyen van lehetőség.

Néhány közismertebb papagájfajta minimális helyigénye:

·         Törpe papagájok: 60X40X60cm

·         Hullámos papagáj pár: 60X40X60 cmn

·         nimfa pár: 80X40X80 cm

·         Rozella pár: 100X50X80 cm

·         Nagysándor pár: 150X70x100 cm

·         Hegyi pár: 200X70X100 cm

·         Baraband pár: 200X70X100 cm

·         Pennant pár: 200X70X100 cm

·         Aratingák: 200X70X100 cm

·         Kakaduk: 200X80X200 cm

·         Jákók: 200X80X200 cm

·         Nemes: 200X80X200 cm

·         Ara pár: 3m magasságú 2mX10m-es röpdében érzi jól magát.

Ha a madarainkat kolóniában tartjuk, természetesen az ajánlott méreteknek a többszörösére van szükség. Mivel az összes ausztrál papagájfajta szabadban is teleltethető, ezért mindenképp olyan röpdébe kell elhelyezni madarainkat amihez egy nagy szélvédett, fedett hely is csatlakozik. Pl. 5 pár nimfának minimum 200X200X200 cm-es belső és egy ugyanekkora külső röpdére van szüksége. Ha a madárházunk déli fekvésű, a szélvédett építmény röpde felöli oldala lehet nyitott, így madarainknak nagyobb hely áll rendelkezésre a repüléshez. Csak az edzett, jól repülő madarak vészelik ás szabadban a telet. 

Fészkelő odúk elhelyezése:

 

 

     

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak