A helyzet az, hogy az enymre meg az van rva, hogy 1 l vzben 1 g. Nekem van 1 g-os mrkanalam (ORLUX vitaminokhoz adnak) ami kb. 1/4 kbcenti. Ha kb. a kshegynyi is ennyi, akkor az inkbb literbe val, mint flbe. Egybknt a vznek ppen hogy srgs rnyalatnak kell lenni akkor j.
JAVALLAT:
hasmensek megelzsre,
az egszsges blmkds fenntartsra,
stresszhatsok kivdsre, antibiotikum ads utn
a gygyszerfelhasznls jelents mrsklsre,
az elhulls cskkentsre.
ADAGOLS: 3-5 g / 10 liter ivvzhez
TROLS: 2-8 C kztt
KISZERELS: 100 g-os zacsk
Laktiferm M (por).
A szrnyasok egszsges blflrjt visszaptl s fenntart probiotikum. Az emszts s az ernlt javtsra szolgl termszetes hatanyag ksztmny. A stabil blflra ltal cskkennek a stresszhatsok s a gygyszer felhasznls, valamint az emsztrendszeri megbetegedsek (elhalsos blgyullads, elhulls, stb.). Elkerlhetk a gygyszerezsek mellkhatsai, a gygyszercsapda. Termszetes anyag, magas hatanyagszint.
sszetevk:
- l tejsavbaktriumok keverke grammonknt 1 x 10 a kilencediken CFU/gr
Beltartalom / kg:
- A-vitamin: 800.000 NE
- D3-vitamin :250.000 NE
- E-vitamin: 2.000 mg
- K3-vitamin: 200 mg
- B1-vitamin: 250 mg
- B2-vitamin: 750 mg
- B6-vitamin: 200 mg
- B12-vitamin: 2 mg
- Pantoten sav: 1.500 mg
- Niacin: 4.000 mg
- Folsav: 20 mg
- Biotin: 10 mg
vitaminok tiszta szlcukorban
n egybknt a Purina termkeit hasznlom, a Puridirt s a Vitapur Fortt, 7-800 Ft 100 ml, s sokig elg.
Lttam mr sima megfzst, de a vladkot (ami pont a tsszents utn figyelhet meg nagyon jl) direkete emiatt krdeztem. Ha "szraz" a tsszentse, akkor is ms a helyzet s ha nedves akkor is...
Lgcsfrgessg: "A madarak a nyakukat nyjtogatjk, csrket nyitogatjk a lgszomj tneteire emlkeztetnek. Idnknt a fejket rzzk, mintha ki akarnk rzni torkukbl a frgeket."
Mivel ez a jellegzetes fejrzst nem emltette s mivel a lgcsfrgessgnl hallhat egy kis zrej is (errl sem szmolt be), gy n inkbb megfzsra vagy atkra gyanakodnk. Ha az atkk okozta elvltozs szemmel nem lthat, akkor marad a megfzs VAGY valami ms, de induljunk ki a megfzsbl.
Megfzs: "Felismerhet arrl, hogy a madr tsszent, ttog, s csrt a kalitkhoz vagy az lrdhoz feni, drzslgeti, a torkt vakargatja. Ha ilyen tneteket szlelnk, azonnal melegebb, huzatmentes helyre kell tenni a kalitkt."
Termszetesen ha a kezels rvid id alatt semmi lthat eredmnyt nem hoz, akkor marad az llatorvos (abbl is olyan aki rt a madarakhoz, mert ha nem rt tbbet rthat mint amit hasznl). Ugyangy ha az orrbl tsszgskor (nem vletlen krdeztem r) vladk folyik, akkor szintn az llatorvos legyen az els.
A madarad rhs. Vagy rhes. (Nem tom hogy nyelvtanilag melyik a helyes, mindenesetre valaki ezt mondja, valaki meg azt.....)
Megijedni abszolt nem kell tle, mindssze annyi a teend hogy rrs iddben (persze a madr jobban "szeretn" ha ez minl elbb megtrtnne) szpen bestlsz egy gygyszertrba, ahol krsz perubalzsamot vagy parafin olajat, esetleg vazelint. Rajtad mlik hogy neked melyik a legszimpatikusabb, n anno ilyen clra perubalzsamot szoktam alkalmazni. Nem kell nagy mennyisg, egy pici tgelyben simn elg nem 1, hanem 101 madrra. Miutn hazamsz, fogsz egy fltisztt plcikt, s kicsit belemrtod a perubalzsamba, majd a madarat (ja, elfelejtettem, t kzben meg kell fogni) egyik kezedben tartva a msik kezedben lv fltisztt plcikval bekened a csrt. Mehet egy kevs a viaszhrtyra is, csak az orrlyukakra figyelj, hogy azrt meg ne fulladjon. Lekezelheted a lbait is, mert elrehaladott llapotban a lbak brn is megjelenhetnek ezek a dgk (rh atkk). (A te madaradon amgy nem beszlhetnk elrehaladott llapotrl, ez mg ppen csak kezdd dolog.) Az lbotoknak viszont kuka! Attl nem kell megijedned hogy a csr krnyki tollakat sszekened a cuccal, rtani semmikppen nem rtasz vele ha oda is jut. A kezelst kveten a madarad kb 1 htig, de ha kicsit sok perubalzsamot vittl fel r akkor akr 2 htig is elg ocsmnyul fog kinzni, de ne flj, a knemidocoptesek az alatt az id alatt ki fognak purcanni, s a madarad meg szpen letisztul a rragadt perubalzsamtl.
Mindenesetre azokat a cuccokat, amit belsleg kell adagolni felejtsd el, tbbet rtasz vele, mint amit hasznlsz. Ezt helyileg kell kezelni, s a lert mdon kezelve 1-2 ht alatt olyan lesz a csre mint j korban.
A gyri odt nem azrt gyrtjk akkorra, mert annyi anyag maradt, hanem mert az vlt be a gyakorlatban. A madarak kltshez a minl kisebbet keresik, abban sokkal inkbb biztonsgban rzik magukat, s hidegben is knnyebb bemelegteni. Szerintem ragaszkodj a 15x15x20 cm-es mrethez, 4,5-5 cm-es bebjnylssal, al 15 cm-es lrddal.
Ja, a vitamint elfelejtettem: ha vltozatosan tpllod ket, ami most tavasszal mr knny lesz, akkor kiegszts nem szksges. A csrztatott mag tulajdonkppen multivitamin, n a felt akkor adom, mikor pp csak megpattan a maghj, msik felt 2 nap mlva, mikor kicsi zld csra van mr rajta.
Ha mgis vitaminozni akarsz, akkor a Jolovitot ajnlom (takarmnyboltban, llateledel boltban szokott lenni), ebbl havonta egy htig kell adni a vzbe. Jk a Purina takarmnykiegsztk is, s nem drgk.
svnyi anyagrl annyit, hogy van elttk 3 fle csrkoptat.
- Szpia - Hozz sem nylnak, ezrt vettem msikat.
- cserp tlks svnyi anyagos csrkoptat, azt szoktk eszegetni (nemtom a nevt)
- 200 Ft- os kis gymlcss svnykocka (rbl tlve csrkoptatsra j csak)- szintn nem eszik.
Orlux vitamint kapnak. A "Ferti-vit" -et, ezt ajnlottk. Ez szaporods serkent vitamin, tartalmban teljesen megegyezik az Opti-breed-del, lecsekkoltam, mindssze az E vitamin tartalma magasabb (az Opti breed val tollkpzsre ...stb.-rdemes megnzni az sszettelt). ezek azrt szerintem mind j termkek. Mikor a Doki megvizsglta vagy 3 hnapja, semmi lskdje nincs azt mondta. Br lehet, hogy csak n aggdom tl, tavasz van stb... de nekem soknak tnik gy, hogy most vltott intenzven tollakat.
Kt lbon csak a beteg madr pihen, gyhogy a fllb ok.
Nem az rallts miatt fradt? Nem vedlik? Egy langyos frd nem rtana.
Egybknt a szemt lenne rdemes figyelned, ha beteg, akkor kicsit hzott, citrom alak a szemecskje, ha rendben, akkor szp kerek, lnk.
Esetleg egy fott tudsz feltenni?
Krdeznm mit gondoltok a BioKill rl. Lehet hasznlni a madaraknl?
sszettel: 0,25% permetrin
Szval szinte ugyanaz mint a PiretMIX vagy az Insectid esetben. (A PiretMIX esetben van egy msodik sszetev is benne, valamivel jobb a hatsfoka taln emiatt).
Szval vannak vitaminok S vannak gygyszerek. A kett nem ugyanaz. A vitaminok (+ svnyi anyagok) az egszsg s a fejlds szempontjbl nlklzhetetlenek. Azonban vigyzni kell az adagolsukkal, mert ha kevs vitamin jut a madr szervezetbe, akkor vitamin hiny (hipovitaminzis), ha tl sok akkor meg vitamin tladagols (hipervitaminzis) lp fel. A madaraknak klnbz letciklusuk sorn eltr mennyisg vitamin s svnyi anyagra van szksgk. Helyes (vltozatos) tpllssal a mestersges vitaminbevitelt szinte el is lehet hagyni, de persze mg gy sem haszontalan bizonyos szitucikban.
Betegsg, fikanevels, klts... ezek mind olyan helyzetek amikor a madr vitamin s svnyi anyag ignye megn. Ezeket clszeren klnfle vitaminksztmnyekkel lehet kielgteni. Szerencsre manapsg sokfle s igen j minsg vitamin kaphat. Ezek nem olcsk! Ha a boltbl 200-300 Ft krli "lttyt" veszel, az szinte majdnem biztos hogy semmire sem j vagy esetleg tbbet rtasz vele mint hasznlsz.
Bevlt vitaminksztmnyek, illetve svnyi kiegsztk (a teljessg ignye nlkl):
Hemavit Gold -csald. Ezek klnfle szitucikban hasznlatos vitamin ksztmnyek. pl: Hemavit Gold Vital (ltalnos cl erst vitamin), Hemavit Gold Nest (szaporodst serkent), Hamavit Gold feder (tollkpzshez, vedlshez).
KORMIVIN ZVT+REPTIL (Elg sszetett vitamin s svnyi kiegszt ennek megfelelen meglehetsen drga)
Calcium Columba (Knnyen s jl felszvd kalcium forrs, amit a vzhez kell adagolni = garantltan clba r).
Az almaecet adagolst nyugodtan folytathatod, de ne adj egyszerre almaecetet s ms kiegsztt vagy gygyszert, mert befolysolja a felszvdsukat. A vitaminok adagolsa kzti idben (mivel azokat kra szeren kell alkalmazni) nyugodtan adhatod az almaecetet. Az sszes vitamin s trendkiegszt ksztmnyhez mellkelnek adagolsi tmutatt, ezt most nem rom le, mert ms s ms mindegyiknl.
Olyan krdsem lenne hogy a Calcium Columba kalciumkiegszt - t s a hemavit Gold B Line SPECILIS VITAMINKSZTMNY -t lehet -e egyszerre hasznlni vagy kln kln kell vele kurlni a hulikat ?
Bocsi ha butasgot krdeztem .
Nem krdeztl "butasgot". Klnben is, krdezni sosem szgyen. Szval, mivel a kt ksztmny tartalmilag nincs "tfedsben", nincsenek benne azonos alkotelemek, gy akr egytt is adhatak.
Inkbb direkte svnyi keverket. Pl. Calcium Columba vagy valami Gritt flesget.
Vitaminok, svnyi kiegsztk... szpia minden mennyisgben, de ez gyakorta nem elg, gy a tojsraks idszakra Calcium Columba-t rdemes mg a vizkbe adagolni s vitaminnak a hemavit Gold Nest-et adjad. Vannak ennl jobb s drgbb vitaminok is, de szerintem ez az r/rtk/minsg arnyban nagyon j.
Ember. Meg gygynvny szakzletek.
"Balsamum peruvianum perubalzsam (Myroxylon balsamum var. pereirae) Ph.Hg.VII., Ph.Eu szabad forgalm;
A perubalzsam sr barns fekete vagy vrses barna, vanilia illat folyadk."
Amit nem rnak rla, hogy elgg sokan allergisok valamely sszetevjre. Szerencsre nem csak az emberek, hanem az atkk is. 
Nem, nem... Az almaecetben pont az almaecet a lnyeg. Azrt j, mert kipucolja a blst a madrnak. Egyrszt maga az ecetes, savany kzeg nem kedvez a baciknak, msrszt magban az almaecetben tallhat anyagoknak van igen jtkony hatsa. Adhatod mint egyszeri krt vagy akr folyamatosan minden nap (kivve ha vitamint vagy gygyszert teszel a vzbe, mert befolysolja a felszvdsukat, gy akkor nem clszer adni).
5%-os almaecetbl 2 dl vzhet 0.5 -1 ml -t adj. Ezt akr egsz srn is adhatod (heti 2-3 alkalommal).
Egyszeri alkalommal 2 dl vzhez 3 ml -t (ha 10% -os az almaecet, akkor termszetesen csak fele ennyit). Az ezt kvet napon pedig mehet a probiotikum.
Amire mg rdemes odafigyelni, hogy lehetleg kevs almaecetet adj akkor amikor a madaraknak amgy is magasabb a kalcium ignye, mert az almaecet rontja annak a felszvdst.. (pl tojsraks idejn kifejezetten nem j tlet almaecetet adni).
Prbltad mr a Citrex nev j szerrel? Marcsi madart, aki krnikusan fostos volt pr nap alatt rendbe hozta.
- a hullmos lhelyn is oduban klt, azt szksg esetn sztnsen bvti/takartja a sok vtizede kalitkban nevelt egyedeknl is megmarad ez az sztn, ezrt nem hagyjk az oduban a szmukra felesleges kacatokat !!
- lhelyn az odujuk kicsi, prads s meleg, nincs szksge a fszekanyagra teht sztnsen ezrt hordja ki a forgcsot/frszport az ltalunk adott mvi odukbl, viszont ez az od sokkal vkonyabb fal mint egy l fban lv fszkelhely, ezrt neknk kell azt gy kialaktani, hogy az megfeleljen a szmukra s biztostsa a termszetes od
hrmas kvetelmnyt:
- legyen legalbb 7 fiknak elegend bels tere, valamint zrt kivitelezs minimum 51 mm.-es bebj nylssal. Az alja pedig homor, hogy ne guruljanak szt a tojsok.
- legyen melegtart s prads,
- legyen rejtett, hogy ne zavarja semmi s senki !!! a prt a kotlsban...majd a nevelsben, (kivve az etetst, legfeljebb a napi 1 fszekkontrolt )
mindezeket azrt tudjuk, hogy nem biztostja a rtegelt lemezbl kszlt odu eggyike sem.
rdemes lenne kitrgyalni, hogy ki mit vltoztatna az odun, hogy elrje a fenti kritriumok megkzeltst ?
Az vek alatt nlam is sokfle od volt! Az elsk mrete tl kicsi volt! Aztn vltoztattam a mreteken... A megfelel mret kb 17x20-as alapterlet s 20cm magas, minimlisan el lehet trni ettl a mrettl, de csak nvelni lehet! A bebj nyls pedig 4.5 - 5 cm(norml hullmosoknak)! A fektetett odk jobbak.Tapasztalatom, hogy elszr mindig a legkisebb odt foglaljk el, vagy a szkebb rpnylssal rendelkezt! Aztn mrlegelik, hogy az szemszgkbl nzve melyik od van "vdett" helyen, az lesz a dominns pr s gy tovbb! Az odkat frszporral tltm fel, kb 2-3 cm vastagon. Sajnos csak egyetlen egy odm aljn van a Lajos-b ltal emltett lencse szer mlyeds ki alaktva- Ez az od hozta eddig legtbb fikt a ngy ves meglte alatt!
Majdnem minden odm prsodott bellrl, oly mrtkeben, hogy mr cseppek voltak az od bels feln. Ez veszlyes lehet gombs fertzsek miatt s hvsebb idben, ha fikkra csepeg a "vz" az megfzst, majd elhullst okozhat! Erre ez a megolds, hogy az ilyen odkat minden oldalon a tetejtl szmolva kb 2-3 cm-re oldalankt 2-4db 12 mm-es furattal lttam el. gy jl szellzv vltak az odk, nem vizesek.
A hullmosok minden msnap raknak le egy tojst! A fszekalj kb 4-8 tojsbl ll! 19-21 napi kotls utn lehet vrni a fikk kikelst!
Amit lerok lehet, hogy nem kvetend plda, de n gy csinlom:
Szval Februr kzeptl kezdem el etetni a ftt tojst a madarakkal. Finoman nvelve az adag adsnak srsgt, heti egy naprl, heti 4-5 napra. Tojsraks alatt is! Majd mikor kezdenek kelni a fikk, akkor mr napi ktszer (reggel kora este). Ahogy igny van, gy kapnak tbb kajt, de "csak" napi ktszer! Oktber vgn szoktam abba hagyni a ftt tojs etetst, mert ekkora nnek fel a az utols kltsbl szrmaz fikk! Ez alatt az id alatt minden nap kapnak ftt tojst (reszelt vagy vgott srga rpval egytt, de nem ssze keverve).
Lehet, hogy eddig szerencsm volt, hogy nem volt tlprgtt madaram... Mivel kolniban tartom a madaraimat, gy nincs lehetsgem pronknt kln adagolni a kajt s egyb dolgokat! Azt alrom, hogy a pronknti kln tarts clravezetbb (lehet)!
rigbaba!
A zld elesg adsval kapcsolatban, csak annyit, hogy ha madaraid nincsenek hozz szokva, akkor egyszerre csak keveset adj nekik! Ne rgtn egy markkal 2 madrnak...
Az enrobioflox ltalban lefog mindent, n nem nagyon hasznlom mr mert nagyon sok trzs rezisztens vlt a hatanyagra( enrobiofloxacin), egybknt Karyflox nven is kaphat.
A trisulmix fknt lgti megbetegedsekre hasznlhat fknt hemophilus nthra hatkony, de hasznljk mindenre.
Ha valaki kokcit vl felfedezni arra nyugodt szvvel tudom ajnlani a baycoxot az biztos, hogy kispri.
Ha a tl rvid ideig vagy tl alacsony adagban kezeled, akadhat nhny baktrium ami tlli. Utna ezek fognak elszaporodni, s mr kevsb lesznek rzkenyek.
Van persze egyb utakon (mutci, plazmidok stb) kialakul rezisztencia is. s bizonyos baktriumok bizonyos antibiotikumokra eleve rezisztensek.
Az adagols hossza a krokoztl fgg. Van amire tnyleg sokig kell adni.
A tl alacsony adagra j plda a hullmos papagj. Nagyon brja a szomjazst. Nyugodtan kibrja egy htig vz nlkl, s ha belekeversz valamit a vzbe, lehet, hogy alig issza meg, vagy egy-kt napig nem is iszik. Akkor nem jut be elegend hatanyag.
A rezisztencia ellen legjobb, ha csak szksges esetben kezeljk ket, lehetleg diagnzis birtokban (legmegfelelbb antibiotikummal, dzisban, s ideig).
s a legfontosabb: semmilyen gygykezels nem helyettesti a megfelel tartsi krlmnyeket, takarmnyt s higinit.
francia-vedls: fknt a hullmos papagjnl elfordul, a korbbi felfogsok szerint anyagcserezavar kvetkeztben, a legjabb vizsglatok tansgai szerint egy Polyoma vrus rtalma miatt elll kopaszsg.
A fikk mg a kirepls eltt elhullatjk az evez- s a kormnytollaikat.
A betegsget Franciaorszgban rtk le, innen a neve. Kezdetben feltteleztk, hogy a rokontenyszts miatt elll degenerci.
Ennek ellentmond, hogy a fikk egy rsznl ksbb kiegszl a tollazat, msok soha nem jn rendbe.
A begytartalom-vizsglatok sorn bebizonyosodott, hogy a fiatalokat etet szlk begyteje nem tartalmazza a szksges fehrjket.
Teht valsznleg ketts ok van: egy anyagcsere jelleg s egy vrus-eredet.
Tny: az ilyen fiatalokat nevel tenyszprt, a mai ismereteink szerint ajnlott kiselejtezni.
n jolovitot adok a vizkbe.
Ez lltalnos vitamin.
Minden madaramnak adok. 
Nlunk 2dl 650.- s sokig elg.
Br a nagyjt a frjek kapjk.
Kireplstl szmolva 10 nap elg szokott lenni, ahhoz, hogy nllv vljanak. Az idsebbek megetetik kisebb testvrket, levlaszts utn is pr napig/htig....
Az idelis rcstvolsg 1,5 cm. De szerintem nem jn ki a 2,3-ason sem...
Ebben biza van valami. Ha a feje kifr akkor kiprseli magt, arra is j esly van. Szval szerintem maximum 2 cm, de inkbb kevesebb legyen mint tbb.
Netrl tudsz rendelni, nis onnan rendeltem, nutribird kzzelnevelt. Amgy mirt nem a szlk etetik?? Annl jobb nincs... otthoni tppal n nem ksrleteznk, mert nem gy fejldnek tle szerintem a fikk. A szl a mag mell begytejjel is eteti, amiben nagyon sok vitamin van. Hasonlt tartalmaz a gyri tp. Mielbb szerezz be kzzelnevel tpot, ha nem megoldhat, hogy a szlk neveljk.
kopasz foltokat eredmnyezhet. Okai lehetnek parazitk, vitaminhiny, vagy hormonbetegsg. Kezelse llatorvos ltal trtnjen, aki majd megllaptja, hogy mi okozza.
A tolltsz-ciszta
a szrnyakon, a begy s a has tollazatban jelentkezik. A tollak tvnl daganatszer puha tapints kinvsek keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennk kss masszban, szablytalanul kifejldtt tollkezdemnyeket tallunk. A lnyege az, hogy a beteg madr bre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemny nem tud rajta ttrni. Kezelse llatorvosi feladat.
Madaraink lehetsges tollbetegsgei
A frissen beszerzett madarak tollazata elszomort llapotban lehet, ez azonban a vedlsek sorn rendbe jn.
Ha a madr tollazata annyira rossz llapotban van, hogy replni sem tud, akkor ne rakjuk a tbbi kz, mert azok bntalmazhatjk a meneklsre kptelen madarat. Ksbb, mikor mr szeld, nagyon fog rlni annak, ha egy kicsit stlhat a kalitkn kvl.
A madr folyamatosan polja tollazatt. Ezt a legtbb fajnl a fartmirigy faggys vladkval teszik, mely rszben vzhatlann teszi a tollazatot, rszben pedig a tollazat llagt javtja. Azoknl a fajoknl ahol ez hinyzik, ott jl fejlett pdertollak (pl kakaduk, amazonok, aratinga fajok) veszik t a mirigy szerept. Hatsfokukrl magunk is meggyzdhetnk, ha ilyen madarakat tartunk: a laksban jval tbbet kell trlgetni, mint eltte.
A madarak vedlse
normlis llapot. A nagy papagjok lnyegben llandan vedlenek, folyamatosan cserldnek tollaik, mg a kisebbek inkbb idszakonknt vetik le rgi tollruhjukat. A laksban tartott madaraknl viszont inkbb a folyamatos vedls szokott elfordulni.
A francia vedls
onnan kapta a nevt, hogy elszr Franciaorszgban szleltk. Elssorban hullmos papagjokon szokott elfordulni, de szleltk mr ms fajokon is. A fikk a kirepls eltt kihullajtjk a nagy evez s kormnytollaik nagy rszt, valamint a nha a kisebb tollaik egy rszt is. Az gy rpkptelenn vlt fikk a fldn rohanglnak. A kvetkez tollvltsnl a tollak tbbnyire kinnek s semmi nem mutatja, hogy a madr francia vedlsen esett lt. gy tnik, hogy a hiba a szlkben keresend, mgpedig abban, amivel a szlk az els kt htben etetik a fikkat. Ezt ksrlettel sikerlt is igazolni: A francia vedls a teljes fszekaljon szokott jelentkezni. A fszekaljbl kiszedett, ms szlk ltal felnevelt fikkon nem mutatkozott a vedls, mg az eredeti szlknl maradt fikk mind rendellenes tollazattal hagytk el a fszket.
A toll-kihulls
kopasz foltokat eredmnyezhet. Okai lehetnek parazitk, vitaminhiny, vagy hormonbetegsg. Kezelse llatorvos ltal trtnjen, aki majd megllaptja, hogy mi okozza.
A tolltsz-ciszta
a szrnyakon, a begy s a has tollazatban jelentkezik. A tollak tvnl daganatszer puha tapints kinvsek keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennk kss masszban, szablytalanul kifejldtt tollkezdemnyeket tallunk. A lnyege az, hogy a beteg madr bre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemny nem tud rajta ttrni. Kezelse llatorvosi feladat.
Toll-evs
A madr az elhullajtott tollvgeket rgcslja. Nem betegsg, inkbb jelzs, hogy a madr kevs fehrjt kap.
Toll-tpdess
Csak fogsgban tartott madaraknl fordul el. A madr tbbnyire unalmban kezdi el tpkedni a tollait. Azokon a helyeket jelentkezik, melyekhez csrvel hozzfr: nyak, begy, has, comb, farcsk, szrny s farktollak. Ha a madr fejn a tollak pek, akkor valsznleg tolltpsrl van sz. Kezelse: vltoztassunk a madr tartsi krlmnyein, prbljuk kiderteni, hogy mi okozza. Egy kis knyeztetst szvesen vesznek. Hasznlhatunk alokesert is a tollazatra hintve, ez ugyanis annyira keser, hogy a madrnak valsznleg elmegy a kedve a tpdesstl, de lehet, hogy a tollszkodstl is.
Forrs:
Dr. Romhnyi Attila: A fld papagjai
Szia Imi!
Elmletileg az odk felhelyezse eltt egy hnappal kezdd el adni nekik a lgy kajt fokozatosan emelve az adagot, a vgn reggel s estefel adva. Ezutn ha felteszed az odkat pr napon bell elvileg minden pr egyszerre kezdi meg a kltst. A helyedtl fggen dntsd el, hogy mikorra akarod idzteni a kelst. n eddig gy csinltam, hogy a fikk mjus elejn kezdjenek kelni, de idn megprblom hamarabbra idzteni, mert eddig fltettem ket a kihlstl, de most decemberben is repltek ki fikim minden gond nlkl, gyhogy mr nem is fltem ket annyira . A tojim nekem is be vannak prgve most is, szerintem sszeszortott popval repkednek,, hogy ki ne essen bellk a tojs. Ha felraknm most az odkat,nekillnnak tojni mindenfle alapozs nlkl is . Szerintem n majd februr kzepe krl kezdem velk a lgy kajt , mrciusban od fel, s gy kb prilisban kelnek majd az els klykk. Ez a terv .
Azt ugye tudod, hogy a Lactiferm M+C az probiotikumot tartalmaz. Attl meg igen gyorsan megromlik a vz. Nagy melegben akr nhny ra alatt is. Szval ha a vzhez kevered, akkor ne hagyd ott nekik tl hossz ideig. Ahogy Frici is rta a lgyelesgbe keverve gyorsabban elfogy, kevsb lesz ideje megromlani.
Odumret
Levelbl sajnos nem derl ki, hogy a madrki mennyi idsek. Ugyanis ez volna dnt a fszkels engedlyezshez: egyves kor alatt semmikpp sem ajnlott, mert a tojcsknak esetleg nincs mg elg ereje megtojni a tojsait, s ha elakad benne, abba bele is pusztulhat. A biztonsg kedvrt inkbb mg az egy vre is r kne tenni egy-kt hnapot… Az, hogy a madrka ivarrett, nem jelenti felttlenl, hogy mr a tojsraksra, fikanevelsre is alkalmas. Msfell tl sokig halogatni sem j a dolgot: msfl-ktves korukig mindenkppen tl kne esni az els fszkelsen, mert ksbb meg mr esetleg pp az okoz gondot, hogy idsek az els prblkozshoz. A hmnl ez majdnem mindegy (legalbbis a sajt egszsge szempontjbl): ha baj lesz, az a tojnl fog jelentkezni. Ha teht a tojcskja elmlt egyves, jvre vagy Valentin-napra megajndkozhatja a procskt egy csinos kis odval. (Elbb gyis rendezkeds, takarts, kszlds lesz hetekig – majd csak utna jnnek a tojsok.)
Az od beszerzse sajnos egyltaln nem egyszer feladat. Elvileg 18x18 cm-es alap, 20-25 cm magas fadoboz (furnr) felelne meg a madrkknak, amelyen 4-5 cm-es tmrj bemeneti nyls van, alatta 1-2 cm-rel pedig akkora lyuk, amibe bele lehet szortani egy kb ujjnyi vastag fagat, lknek. Mr most megmondom, hogy ilyet sehol nem fog tallni az llatos boltokban.
Ne higgyen semmilyen feliratnak vagy boltosnak: a hullmosok szmra rult odcskk borzasztan kicsik, nagyon sok kzlk teljesen alkalmatlan. Szerencsre viszont tbbfle van forgalomban, gy rdemes sok helyen keresni, mert van r remny, hogy a hatodik vagy tizedik zletben tall majd olyat, ami legalbb KZELTLEG megfelel a mretbeli elrsoknak. (Az OBI ltalban viszonylag elfogadhat odkat rul – ha ppen van nekik.) Mivel a nimfk odjbl ugyangy kisproljk az anyagot, mint a hullmosokbl, rdemes megnzegetni a nimfa odkat is. Nagyon knnyen meglehet, hogy azok kztt hamarabb tall alkalmas mretet.
A mret mg nem minden: ellenrizze, hogy az odcska bels, sszetart lceibl nem llnak-e ki a szgek hegyes vgei. Hzza vgig az ujjt minden lcnek mindkt szabad oldaln – s ha megszrta valami, kpzelje el, mit szl majd ehhez a cspp kis madrfika, a gynge brvel! (A pincurkk ugyanis imdnak a sarkokban a falhoz bjni.) Arra is gyeljen, hogy LEGYEN lyuk az lbot szmra a bemeneti nyls alatt – mert n lttam mr olyan odt, amirl ezt lesproltk. A pici kis rudat (ha egyltaln adnak hozz), azonnal felejtse el: otthon els dolga legyen valamilyen gymlcs vagy fzfa gbl olyan hossz lkt vgni, hogy az od belsejbe is legalbb tz centis darab jusson, kvl pedig fekdjn r szpen a kalitka legkzelebbi botjra. (Ehhez a kls bothoz termszetesen rgzteni kell, hogy stabilan lljon.) Az lke gy tz centire legyen az od fenektl: erre is nagyon figyeljen az zletben!
Az ltalam eddig ltott valamennyi odnak letveszlyes a felfggesztse: eszbe ne jusson gy fltenni a kalitkra a leend madrblcsdt, hogy azok a hzilag meghajltott, kzzel kivehet (!!!), cska kis szgek tartjk, amivel a boltban megvette! Ha vannak ezermester hajlamai (valakinek a csaldban), bizonyra tall jobb megoldst – ha nincsenek, keressen meg kommenttel a blogban, s szvesen adok tancsokat. (Csak r kell kattintania a blogom nevre, a nevem mellett, s mris megtallt.)
Hogy hny fikra szmthat? n nem gy tennm fel a krdst. Hat-nyolc TOJSRA szmthat: hogy ezekbl mennyi lesz fias s mennyi medd, az majd elvlik. Mindenesetre azt javasolnm, hogy a negyedik kikelt fika utn a tbbi tojst vegye el a madrkktl. Bven elg a szlknek ngy gyerkct flnevelni – plne els nekifutsra! Ne ELRE vegye ki a tojsokat (hisz nem tudhatja, melyikbl lesz fika s melyikbl nem), hanem csak akkor, amikor ngy fiacska mr szerencssen kibjt s l.
Fszkels eltt (s ksbb is, a fikanevels sorn) a szlket ajnlatos naponta knyeztetni tojsos lgy elesggel : amikor mr fikkat etetnek, akkor naponta tbbszr is. A tojst mindig frissen kell fzni, s legalbb harminc percig forralni. Mr a kszlds idejn is legyen elttk tbbfle meszes csrkoptat s szpia – de csakis natr (vagy kagyls), mg vletlenl sem sznezett vagy zestett ! Fszkels idejn a tojcsknak sok vzre van szksge: nagyon figyeljen arra, hogy eleget igyon!
Kszljn fel r, hogy a fszkels, kotls, fikanevels idejn nemigen lesz mdja kalitkt takartani: ilyenkor a nyugalom mindennl fontosabb. Mieltt flteszi az odt, alaposan takartsa ki, zuhanyozza le a ketrecet – s trdjn bele, hogy legkzelebb esetleg csak hnapok mlva lesz r mdja. pp ezrt a berendezst gy kell talaktani, hogy a napi takartst a lehet legkevesebb mozgatssal, legkevesebb benylklssal tudja majd elvgezni. Koszban nem lhetnek a madrkk, de zavarni csak nagyon ritkn s vatosan szabad ket a fszkelskor.
A tojskknak elvileg ktnaponta kell rkeznik, de azrt a madarnak higgyen, ne a szakirodalomnak: elfordul, hogy a tojcska egy-egy napot pihen kt tojs kztt, s a kvetkez nem a msodik, hanem a harmadik napra rkezik meg. Amg a madron nem lt riaszt tneteket, nem kell megijednie emiatt. Ha viszont azt szleli, hogy a madara erlkdik, lthatan szenved, gubbaszt, mert nem tudja megtojni a kvetkez gyerkct,
|