Fészkelő odúk elhelyezése:

Az odúkat mindig a védett helyen a lehető legmagasabb részen kell elhelyezni. Ha a madarakat kolóniában tenyésztjük, akkor 5 pár madárnak legalább 8-10 odút ajánlatos elhelyezni. Ha a madarak elfoglalták az
odúkat, a fölöslegeset le lehet venni.
Javasolt odúméretek:

·         Hullámos papagáj: 15X15X20 cm, 5cm-es röpnyílással.

·         Törpe papagáj: 15X15X20 cm, 5cm-es röpnyílással.

·         Nimfa papagáj: 22X20x25 cm, 7 cm-es röpnyílással.

·         Rozella: 22X20X30 cm, 7 cm-es röpnyílással.

·         Nanday: 22X20X30 cm, 7cm-es röpnyílással.

·         Pennant: 22X30X40 cm, 7 cm-es röpnyílással.

·         Kissándor: 22X30X60 cm, 7cm-es röpnyílással.

·         Nagysándor: 30X40X70 cm, 8cm-es röpnyílással.

·         Király papagáj: 30X30x200 cm, 8cm-es röpnyílással.

·         Jákó papagáj: 30X30X50 cm, 11 cm-es röpnyílással.

·         Amazonok: 30X30X50 cm, 11cm-es röpnyílással.

·         Kakaduk: 30X30X70 cm, 15cm-es röpnyílással.

·         Arák: 60X60X100 cm, 18cm-es röpnyílással.

Az odúk aljára fenyőforgácsot használok, nagypapagájoknál keverek hozzá tőzeget, fakorhadékot.
Ajánlatos a forgácshoz Piretrint keverni, mert a kotló madarakat hamarabb meglepik a különböző élősködők, pl.: tolltetű.

Pár nagytenyésztő 

Papagájok párba állítása, párválasztás (Kezdőknek)
Mindenek előtt válasszunk ki 1-1 jó küllemű erőteljes, szép tollazatú tojót, ill. hímet.
Hogyan is vegyük szemügyre leendő tenyészmadarunkat?
Minden egészséges papagáj 45 fokos szögben ül a ülőrúdon. A szárnyak evezőtollai a farok kezdeténél ék alakban futnak össze, nem keresztezik egymást. Tollazatuk fényes, egymásra simuló. Szemük érdeklődő, élénken csillogó.
Lehetőleg fiatal madarakat próbáljunk meg párba állítani. Ha van rá módunk az a legjobb, ha 5-5 példányt helyezünk el egy röpdében és hagyjuk, hogy ők válasszák ki párjukat, így számíthatunk a legeredményesebb szaporulatra. Ha idősebbeket akarunk párba állítani, főleg a nagyobb testű papagájoknál gyakran előfordul, hogy a hím üldözi a tojót. Ezt már a pennant papagájnál is megfigyelhetjük, de gyakori az amazonoknál és a kakaduknál is. Ilyenkor a következővel próbálkoztam: a tojót a véglegesnek szánt röpdében, a hímet mellette lévőben helyzetem el. A madarak viselkedését ez esetben állandóan figyelni kell. A hím rácson keresztül udvarolni (dürrögni) kezd a tojónak. Ha a tojó fogadja, lekuporodik, szárnyát rebegteti (az amazon pl.brekegő hangot ad ki), a hímet átengedhetjük a tojóhoz, de figyeljük nem kezdi-e el újból üldözni. Ha a hím felöklendezi a bögyéből az eleséget és a tojó ezt hátrahajtott fejjel fogadja általában a pár megtalálta egymást és a továbbiakban már nem lesz gond.
Néhány papagájfajta ivarérésének az időpontja:
Hullámos papagáj: 10-12 hónap
Kecske papagáj: 10-12 hónap
Énekes, fűpapagájok, neophemák: 12-16 hónap
Nimfa papagáj: 12-16 hónap
Rozella: 12-24 hónap
Törpepapagájok: 12-24 hónap
Pennant: 12-36 hónap
Hegyi: 12-36 hónap
Baraband: 12-36 hónap
Aratingák: 24-36 hónap
Kissándor: 24-36 hónap
Király: 24-36 hónap
Rózsásbegyű: 24-36 hónap
Nagysándor: 36 hónap
Kína: 36 hónap
Amazonok: 4-6 év
Jákó: 4-6 év
Kakaduk: 5-6 év
Arák: 7-10 év


Etetés költési időszak alatt
FORRÁS: Deák János
A madarak táplálását tenyészidőszak előtt egy hónappal az alábbiak szerint változtatom.
Minden reggeli etetésnél kalciumban, állati eredetű fehérjében és vitaminban gazdag eleséget tálalok madaraimnak. Összetétel: mézes tejben áztatott száraz zsömle, lisztkukac, csíráztatott magvak. Ezt dúsítom száraz lágyeleséggel, pl.: CÉDÉ-vel. Ha a madár megtojt általában tíz napos korban átvilágítom a tojást. Erre az időre a kötött (fias) tojást már szépen befutják a vérerek. Ezután csak a kikelést követően ellenőrzöm, hogy hogyan etetnek a szülők. Ettől kezdve az eleséget kiegészítem keményre főtt tojással, reszelt répával, almával.
A fiókák fejlődését naponta szemrevételezem egy elemlámpa segítségével. Ha nincsenek megetetve, ami jákónál, kongónál, kakadunál előfordulhat, inkubátorba helyezem és kézzel, mesterségesen táplálom KAYTEE fiókanevelő tápszerrel. A fiókákat 2 hetes korig 2 óránként etetem (éjjel is). Kettő hetes kor után átállok a 3 órás etetésre és az éjszakait elhagyom. Tehát 5 óra-8-11-14-17-20 és 23 óra az utolsó etetés. Négy hetes kortól 4 óránként kapnak enni. 6-kor kezdek és 22 órakor
etetek utoljára. A fiókák gyűrűzését 18-21 napos korban kell elvégezni (hamarabb: leesik, később: nem megy rá). Az inkubátor hőmérséklete frissen kikelt fiókák esetében 37 fok, ezt a madarak növekedésének arányában fokozatosan csökkentem. Amikor a fióka elkezd tollasodni (amazon, jákó, kakadu 5-6 hét), kihelyezem szobahőmérsékletre kartondobozba. Általában 10 hetes korra szépen kitollasodnak, ilyenkor kalitkába kerülnek és már felkínálok nekik lágyeleséget is. Fiókanevelő táppal már csak reggel és este etetek. 12-13 hetes korra általában önállóan esznek, de még sokáig elfogadják a tápszert amit kiskanállal vagy fecskendővel kínálok nekik. Ez azért is jó, mert nem vadulnak vissza.
Ha a fiókákat a szülők nevelik a teljes felnevelés időszakáig a fent felsorolt lágyeleséget kell biztosítani a szülőknek. A fiókákat kirepülésük után a szülők 3-4 hétig etetik még. Egy idő után azonban agresszívvá válnak a kicsikkel, mert vetélytársat vélnek felfedezni bennük. Ilyenkor azonnal le kell őket választani, mert
képesek kárt tenni bennük. Sok esetben a szülők hajlandóak még egy fészekaljat felnevelni.



FORRÁS:
 Lengyel Tibor
Ez az időszak a tojó számára, - illetve később, ha mind a két madár részt vesz a fiókanevelésben, akkor a hím számára is - fokozott terhelést jelent, ezért nagyon fontos a megfelelő táplálás. A tojástermelés időszaka alatt a pár számára mészben, állati fehérében gazdagabb eleséget kell biztosítani. Sőt a fészekrakásra úgy lehet "ösztönözni" a madarainkat, hogy már eleve úgy etetjük őket, mintha már a költési időszak tartana, ugyanis a fokozott állati fehérjemennyiségnek ilyen hatása is van. (ezért nem szabad a költési időszakon kívül a lágyeleséget túlzottan gyakran adni). A táplálásra igazán a fiókanevelés alatt kell odafigyelnünk. Itt érdekes lehet az adott eleség mennyisége is. Hiába tudjuk, hogy mekkora a madaraink táplálékigénye, ezen időszak alatt jóval (2x 3x több) eleséget kell számára biztosítani, mert ellenkező esetben abbahagyhatja a fiókanevelést. Az eleségnek állati fehérjében, zöldségekben, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdagnak kell lennie, ha ezek közül valamelyikből nem kapnak a szülõk eleget, azt rendszerint a fiókák sínylik meg. Ezek az eleségek romlandóak, a költési időszakok pedig általában a tavaszi - nyári hónapokra tehetők, ezért a lágyeleséget inkább naponta többször, frissen elkészítve adjuk, és a mageleségből biztosítsuk túlkínálatot. 

 

Tenyészállatnak egészséges, ép tollazatú, lehetőleg azonos, de legalább egymással harmonizáló színű, egyéves egyedeket kellene kiválogatni. Méghozzá úgy, hogy ne legyenek egymással rokoni kapcsolatban, és el is fogadják egymást. Ugyanis a hullámos papagáj párválasztó! Csak akkor várhatunk tőle eredményes költést, ha a kiválasztott egyedek párba állnak!

Ha sikerült a megfelelő hullámos papagáj párt összehoznunk, gondoskodnunk kell számára a megfelelő fészkelési alkalmatosságról, amely madarunk esetében egy 17x17 cm alapterületű, 20-25 cm magas faládikó, teljesen zárt, egyik oldalán körülbelül 15 cm magasságban 5 cm átmérőjű búvónyílással. Nem árt, ha kívülről a búvónyílás alá egy körülbelül 5-6 cm hosszú ülőrudat is helyezünk, továbbá jó, ha az odú teteje nyitható is! Fészekanyagnak egy marék fűrészpor vagy faforgács szolgál. Nem több! Ha több a fészekanyag, a madár belekeveri a tojásokat, hol az egyik, hol a másik hűl ki, aminek a vége az eredménytelen kelés!

Ha az összeállt pár kondíciója is megfelelő - nem soványak, nem kövérek -, a tojó rövidesen bejár a fészekbe, sokszor a hím is. A fészekalj általában 5-6 gömbölyded, fehér tojásból áll, amelyeket a tojó kétnaponként tojik. Sokszor már az első tojás lerakása után elkezdi ülni azokat. Csak a tojó kotlik! A hím eteti a kotló tojót, majd a kikelt fiókákat is. A fiókák 18 nap után kelnek ki a tojásból, sok esetben két-két napos különbséggel, ahogy a tojó a tojásokat lerakta. A fiókanevelés eredményességét a kikelt fiatalok közti ily módon keletkezett fejlettségi különbség nem befolyásolja! Az erősebb fióka eteti a gyengébbet! Mindkét szülő szorgalmasan eteti a kicsiket. Feltétlenül adjunk ilyenkor az etető madárnak tojásos lágyeleséget!

A lágyeleséget naponta többször is adjuk - mindig frissen - a madarak elé, a fogyasztás mértékének megfelelően. Természetesen a mageleséget ilyenkor is ugyanúgy etetjük a szülőkkel, mint egyébként, ugyanis különösen a tollasodó fiatalokat egyre inkább maggal is etetik a szülők!

A fiókák mintegy 28 napos korukban hagyják el először a fészket. Erre az időre teljesen ki kell tollasodniuk, noha a farkuk még sokkal rövidebb a véglegesnél. Ilyenkor kell nagyon figyelni rájuk, mert az új fészekrakáshoz készülődő tojó gyakran agyonveri a már kirepült, de a fészekbe erőszakkal visszaigyekvő fiatalokat. Ha ilyet észlelünk, vagy az odút vegyük le, vagy a hímet és a fiókákat helyezzük máshová mindaddig, amíg a fiatalok nem tanulnak meg önállóan enni. Ez a kirepülést követő második hét végére elkövetkezik. Csak ekkor lehet a fiókákat véglegesen elválasztani! A különválasztást követően mintegy két hétig még adjunk mindennap lágyeleséget is.

Az adag csak ettől kezdve csökkenthető és térhetünk át a felnőtt madarak szokásos étrendjére. Ne erőltessük túl a madarakat a folyamatos keltetéssel! Három fészekalj sikeres felnevelése után célszerű az öregeket pihentetni. Ez történhet a fészek egyszerű eltávolításával vagy az öreg madarak közös röpdébe történő áthelyezésével egyaránt (ahol persze fészkelési lehetőség nincs).

 

 

     

 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?